Awaria gondoli mroźniczej ? Czym szybciej zareagujesz tym lepiej.

 

Urządzenia takiego typu jak gondole, wyspy mroźnicze czy bonety utrzymują niską temperaturę poniżej -20 C, w razie wystąpienia problemów temperaturą graniczną dla niektórych rodzajów towarów  jest -15 C, np. lody (są najbardziej narażone) powyżej tej temperatury zaczynają robić się miękkie i rozpływać.

Gdy zauważysz problem z pracą gondoli mroźniczej, pierwszą rzeczą żeby ograniczyć prawdopodobieństwo strat w towarze jest przeniesienie mrożonek (jeśli jest możliwe) do mroźni.

Jeśli nie posiadasz mroźni to należy przykryć wszystkie gondole od góry (specjalne przykrywy, w drastycznych przypadkach mogą być użyte kartony), aby uniemożliwić dopływ ciepłego powietrza z otoczenia do urządzenia, powoduje to przedłużenie czasu rozmrożenia i spokojnie wystarczy do przyjazdu serwisu.

Warto też zajrzeć pod płyty spodnie w gondoli (te na których leży towar, widać na zdjęciu) i sprawdzić czy drożny jest odpływ skroplin z urządzenia - jeśli nie jest drożny to ujrzymy lud na tacy ociekowej i zamarznięty odpływ wody. W takim wypadku należy koniecznie rozmrozić urządzenie i wezwać hydraulika aby udrożnił odpływ wody !

To co widać na zdjęciu to nic innego jak brak zainteresowania ze strony obsługi, po odkryciu blachy spodniej widać ogromną bryłę lodową, która zatrzymuje prawidłową cyrkulację powietrza w gondoli - takiej sytuacji można uniknąć rozmrażając systematycznie urządzenie przynajmniej raz na 4 - 6 miesięcy. Drugą sprawą widoczną po kliknięciu w zdjęcie jest stan czystości - widać tam bardzo dużo resztek mrożonek oraz foli i odklejonych cen, wpływa to bezpośrednio na działanie instalacji hydraulicznej odprowadzającej wodę, która takim "brudem" bardzo często się zatyka i pociąga za sobą koszty naprawy. Chłodnictwo warszawa

Zatkane odpływy często powodują nadmierne zbieranie się wody w urządzeniu, najczęściej  zostają zatopione wentylatory oraz połączenia elektryczne, które w takim wypadku należy wymienić.  Pamiętaj że dbając o czystość urządzenia zmniejszasz w bardzo dużym stopniu ryzyko wystąpienia awarii i strat finansowych.